Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Copyright Ridehesten.com
Koncentration og godt humør i storering. Foto: Wiegaarden

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub (DKK), byder endnu en gang velkommen til en uforglemmelig udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 1., 2. og 3. maj 2026 – og du er selvfølgelig inviteret med.

Fredag til søndag vil pladsen bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af DKK’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 7.800 hunde fra både ind- og udland blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed med våde snuder.

Internationale toppræstationer og prestigefyldte titler

Fredagen indleder festlighederne med en nordisk udstilling, hvor der dystes om den eftertragtede titel Vikingevinder. Lørdag fortsætter programmet med en international CACIB-udstilling, hvor Roskildevindertitlen er på højkant, og søndag kulminerer weekenden med endnu en international CACIB-udstilling på allerhøjeste niveau.

Der bliver masser at opleve for publikum, når hele 274 forskellige racer stiller til bedømmelse. Alle FCI-grupper er repræsenteret hver dag, og publikum kan se frem til et sandt overflødighedshorn af racer – fra de mindste chihuahuaer til de mest majestætiske grand danois. Med så mange racer samlet ét sted er der rig mulighed for at opleve lige netop den race, man drømmer om.

Man vil både kunne se velkendte favoritter og mere sjældne syn i ringen. Lørdag kan man blandt andet opleve hele 7 Tysk Wachtelhund samt 70 chihuahua i både lang- og korthåret variant – og måske også den ene tilmeldte Ciobanesc Românesc Corb, som kun sjældent ses på danske udstillinger. Ønsker man at opleve bestemte racer, er det en god idé at orientere sig i dagens program på forhånd.

Alle racebedømmelser starter kl. 9.00 alle tre dage, og rækkefølgen for, hvornår de enkelte racer går i ringen, fremgår af ringlisterne. Her finder man også en oversigt over de 38 ringe, som er fordelt på udstillingsområdet. Det kan derfor betale sig at planlægge sit besøg – især hvis man har sat snuden op efter at se en bestemt race, da bedømmelserne ofte går hurtigt.

Derudover byder både lørdag og søndag på spændende konkurrencer i juniorhandling, en disciplin, hvor børn og unge i alderen 10 til 17 år skal fremvise deres hund på den bedst mulige måde. Her lægges der vægt på både teknik og præsentation, men også på det gode samarbejde og udstråling i ringen mellem handler og hund.

Kom og vis din hund – alle racer – med og uden stambog

Uanset om du er garvet udstiller eller bare elsker hunde, er der masser at glæde sig til. Lørdag og søndag mellem kl. 11 og 14 har du nemlig mulighed for at tage din hund med og få en uofficiel vurdering – helt uden forhåndstilmelding. Det er en oplagt chance for at snuse til udstillingsverdenen og få kyndig vejledning i, hvordan du bedst præsenterer din hund i en udstillingslignende situation. Resultatet registreres ikke officielt hos DKK, men du får en god snak med dommeren, nyttige tips – og en flot roset med hjem som minde. Det eneste krav er, at din hund er over 12 uger gammel, og at du medbringer gyldige vaccinationspapirer.

Dét for børn – og barnlige sjæle

For de yngste besøgende byder DKK’s Hund & Familie-stand i standområdet på masser af sjov og kreative aktiviteter. Her kan børnene slippe fantasien løs og fordybe sig i hyggelige stunder med tegning, perleplader og fremstilling af deres egne perlehalskæder og armbånd. Imens kan forældrene få en god snak om livet med hund – og måske finde inspiration til den rette hunderace. Det er helt gratis at deltage, og forældre er selvfølgelig velkomne til at hjælpe med de kreative projekter.

Store ring – shopping og gode tilbud

Hvis man først har mulighed for at komme lidt senere på dagen, så er der bestemt også stadig mulighed for at se en masse flotte hunde. De hunde som dommerne har udvalgt, som de flotteste tidligere på dagen, dyster nemlig i gruppefinalerne i Store ring fra kl. 15. Og til sidst kåres vinderhunden i ”Best in Show”.

Udstillingen byder igen i år på ”Fællesstanden”, hvor små enkeltmandsvirksomheder får mulighed for at fremvise deres produkter og tjenester. I år er standområdet desuden udvidet for at skabe plads til endnu flere stande – både ved hovedindgangen, hvor hele arealet nu er taget i brug og omkring Store Ring, og hvor man begge steder finder velkendte og nye brands.

Her kan besøgende blandt andet møde DKK’s to hovedsponsorer Royal Canin og Agria, samt trofaste standlejere som KynoRehab, Pit Stop for Pets, Essential Foods, GroomUs, Klausen Import og BR Roset. Derudover kan man også besøge stande som Galaksi, Arion Petfood, Diergigant, Dogwash, Canilove, Dr. Clauders Danmark og Olivers Petfood – og mange, mange flere.

Det er den perfekte mulighed for at gøre en god handel og finde alt, hvad et hundeelskerhjerte kan begære – og lidt til. Der findes selvfølgelig også madboder, hvor man kan få stillet sulten og slukket tørsten.

Dørene åbner allerede klokken 7.45 hver morgen, så kom og oplev en weekend fyldt med hundeglæde, konkurrencer og spændende aktiviteter i det farverige og smukke forår. Vi glæder os til endnu en gang at byde jer velkommen, når Roskilde Dyrskueplads igen i år danner rammen om en smuk og stemningsfuld begivenhed, hvor fællesskabet omkring hunde er i centrum.

Udstillingens adresse: Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde.

(Bemærk, at udstillingen foregår udendørs)

Tid: Fredag-søndag, 1.-3. maj 2026 Indgang: Kl. 07.45 Racebedømmelser: Kl. 09.00

Finalekonkurrencerne: kl. 15.00 i finaleringen (Store ring).

Adgangspriser:

  • Voksne fra 13 år: kr. 65,- pr. dag.
  • Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.
  • Børn under 6 år: Gratis
  • Familie billet (2 voksne + 3 børn): kr. 130,- pr. dag.
  • Entré for gæstehund (+ 3. mdr.): kr. 40,- pr. dag
  • Ledsagekort: Ved fremvisning af ledsagekort fra Danske Handicaporganisationer er der gratis entré for ledsageren.

Kontakt:

Har du brug for mere information, ønsker til interview eller kontakt til case fra lokalområdet, så kontakt venligst leder af DKK´s udstillingsafdeling: Jette Nielsen. Tlf.: 5618 8126. E-mail: jeni@dkk.dk

Vil du vide mere: Kontakt DKK´s information: 56 18 81 00 Eller læs mere her: https://www.dkk.dk/udstillinger-og-events/kalender/roskilde-maj

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund