Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

De 2 ruter var helholdsvis 8,7km og 13,3km, hvor den lange rute kun var for de 2 største spand med 9-10 hunde foran vognen. Begge ruter indeholdt en af områdets største bakke med 22m stigning på en 400m strækning, så alle fik lov til at knokle for deres placeringer på de to ture rundt på ruterne.

Der blev konkurreret i mange forskellige klasser fra de store spand med 10 hunde, mindre vogne med 4 eller 6 hunde, cykler og kickbikes med 1-2 hunde samt løbere med 1-2 hunde, der gennemførte de 8,7km til fods både lørdag og søndag.

Hundene, der løbes og køres med, er primært af de 5 Polar-racer under Dansk Polarhundeklub: Sibirian Husky, Alaskan Malamut, Samojede, Grønlandshund og Canadian Eskimo Dog, hvor især Huskyerne er stærkt repræsenteret. Men det er også muligt at deltage i de såkaldte X-klasser, som er for dem der deltager med hunde af andre racer, Polarhunde uden FCI-stamtavle eller blandinger. Weekendens X-klasse deltagere viste at man sagtens kan være med, selvom det ikke er en Polarhund man løber eller kører med. Her deltog nemlig både Golden Retrievere, Mellempudler og blandinger af såvel Bulldogs som Polarhunde.

På lørdag har Dansk Polarhunde Klub deres sæsonafslutning med sidste træning i både Hvalsø på Sjælland og Nørlund i Jylland. Nærmere oplysninger om arrangementerne kan findes i Facebook-gruppen "Sport i Dansk Polarhunde Klub". Derefter er det tid til sommerferie for Polarhundene, da temperaturerne bliver for høje til at de tykpelsede hunde kan løbe med samme energi.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.