Lisa Owen-Jones fra Stoke Newington, London, var – som så mange andre hundeejere – ked af at forlade sin hund hver dag for at gå på arbejde. Det var ikke rart, når hunden sad ved døren med triste øjne, og hun følte sig skyldig overfor sin 4–benede ven. Derfor bestemte hun sig for, at hendes fox terrier, Florence, skulle komme i første række og opsagde sit job i marketingbranchen. I fritiden har Lisa Owen-Jones altid haft sin hund med sig overalt, og fra deres byture var der spirret en ny idé frem. Lisa Owen-Jones var træt af at stå og vinke uden for kaffebarerne i forsøget på at få personalets opmærksomhed, og hun var træt af at stå ude i regnen og drikke sin kaffe – når hun ikke kunne se nogen grund til, at hun og hunden måtte gå indenfor. Den nye idé gik ud på at starte en kaffebar, hvor der både er servering for mennesker og hunde. I dag har Lisa Owen-Jones sin hund med, når hun går på arbejde i sin kaffebar Scooby’s Boutique Coffee Bar, er ligger i Muswell Hill. Det har ikke været nogen let opgave at opstarte kaffebaren, men Lisa Owen-Jones fortryder ikke, at hun har forladt sit gode job til fordel for kaffebaren, hvor hun er sammen med sin hund hele dagen. Kilde: lifewithdogs.tv
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet