Foreningen afholder kurser og uddanner læseteams i hele Danmark. Et læseteam består af en læsehund og dens ejer. De næste kurser for nye frivillige afholdes den 12. og 13. september. Signe Tholstrup Andreasen fra Foreningen Læsehunde fortæller, at der er 35 tilmeldte hunde til kurset og, at der bliver fuld fart på. Dog er der reserveret to pladser. På kurset i Århus er der en plads til en hund + ejer fra Hedensted (Vejle), og i København er der en plads til et læseteam fra Odsherred. Disse byer mangler særligt en læsehund. Andre har mulighed for at komme på venteliste. Hvad er en læsehund Læsehunde motiverer børn og hjælper med at finde glæden ved læsning. Barnet mødes en gang om ugen med en læsehund på det nærmeste bibliotek, hvor barnet læser højt for hunden og hygger sig med den. Hunden lytter uden at dømme eller rette, og det giver barnet tryghed i læsningen. Hundeejeren forholder sig i ro og er vejledt af Foreningen Læsehunde i at hjælpe barnet i gang, når det er nødvendigt. Efter læsningen kan barnet lave øvelser med hunden og give den godbidder og kærlige klap. Et læseforløb varer som regel 6. uger og afsluttes med et diplom med et billede af barnet sammen med hunden. Efter et eller flere forløb kan barnet opnå alderssvarende læsefærdigheder. KURSER I SEPTEMBER: Anicura - Københavns Dyrehospital Poppelstykket 11B 2450 København SV HVORNÅR: 12. september 2015 kl. 09:30– 17:00 Anicura Århus Dyrehospital Hasselager Centervej 12 8260 Viby HVORNÅR: 13. september 2015 kl. 09:30– 17:00 TILMELDING: Gå ind på laesehunden.dk (du finder link under billedet til højre), klik på kalender, tryk på den 12. eller 13. september, så kommer der et link ”kursus for nye frivillige”, og når man trykker der kommer tilmeldingsblanketten. /Lotte Nygaard
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.