Når postbuddet i den kommende uge fløjtende når din postkasse, så har han eller hun også det sidste nye nummer af HUNDEN med.
Og det er faktisk blevet et ret godt nummer, hvis vi selv skal sige det. Læs bare her:
Vi har besøgt de danske mestre i rally i championklassen Michelle Pedersen og Kira til en snak om, hvordan man går fra at ville have en helt almindelig familiehund til seks år senere at stå som danmarksmester.
Når vi nu er ved danmarksmestrene, så fortsætter vi serien, Ung med hund, med Daniel de Silva, der i Herning blevet kåret som Årets Juniorhandler.
I den lidt mere dystre ende får du en forklaring på, hvorfor DKK reagerede som de gjorde i perioden med de syge norske hunde.
Har du nogensinde tænkt på, hvem din hundelivline er? Ellers kan du få noget inspiration i HUNDEN.
Og du skal da heller ikke snydes for at lære din hund nye tricks. I dette nummer får du en guide i at lære den at lave twist and turn.
Derudover kan du læse historien om, hvordan Tina Brigo oplevede det at tage en omplaceringshund, da dennes ejere blev syge, indlagt og døde.
Og så er der reportager fra DM i lydighed, Em i dogdance, VM i agility og meget mere.
Vi håber, I kan lide, hvad I læser.
Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen