Sammen med nogle hundevenner besøgte Helene Kjærsgård-Jensen og Ida Holst Kristensen fra Samsø Kennel Stenildgård i udkanten i Himmerland for at komme i dialog med kennelejeren om den måde, hendes hunde levede på. En stor mængde hunde levede efter søstrenes mening under kummerlige forhold i gamle staldbygninger. Kennelejeren viste sig at være på ferie, da søstrene opsøgte kennelen. Da de så to fransk bulldog–hvalpe, der var placeret i en stærkt solskin var placeret i en løbegård uden vand og uden mulighed for at søge skygge, besluttede de at tage hvalpene med. Hvad de mente, var en redningsaktion, mente kennelejeren var tyveri, og sagen kom for retten. Sagen blev i første omgang afgjort i byretten i Aalborg i august 2013, hvor søstrene blev frifundet for tyveri med henvisning til nødretsparagraffen. Sagen blev anket af anklagemyndigheden, og kvinderne blev mandag dømt for tyveri. Straffen blev gjort betinget med en prøvetid på to år. De dybt skuffede søstre overvejer nu at få sagen bragt op i Højesteret. Se mere om sagen via linket under billedet til højre. Kilde: www.nordjyske.dk
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen