Hvem har ikke prøvet at stå ved siden af en våd hund, som ryster sig? Man bliver dyngvåd! Og det er ikke for ingenting. Hundens specielle ryste–tørre–teknik er så speciel, at forskere ikke formår at efterligne den. På en brøkdel af et sekund kan hunden ryste sig 70 % tør. Tørretiden for et pelsdyr kan betyde forskellen mellem liv og død en kold vinterdag. En hund, der har været en tur i vandet, kan bære flere kilo koldt vand i pelsen – og det gælder selvfølgelig om at komme af med det i en fart. Forskere har regnet ud, at en hund på 30 kg med et par kilo koldt vand i pelsen, ville bruge ca. 20 % af sit daglige energiforbrug på at holde sig varm i løbet af den tid, pelsen ville tage om at tørre uden rysteteknikken. Se slow-optagelser af hunde og andre pelsdyr, der ryster sig tørre via linket under billedet til højre. Kilde: videnskab.dk
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet