HUNDEN er lukket ud

16-09-2019 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge ankommer nyeste udgave af Magasinet HUNDEN. Her følger lidt om, hvad du kan se frem til

Copyright Ridehesten.com

Der var engang en ø. På den ø skinnede solen næsten hele tiden. På øen var der hvert år en hundeudstilling, som blandt venner blev kaldt solskinsudstillingen. I det herrens år 2019 var solen dog en smule genert, da hundene kom til øen. Det kan du læse om i den nyeste udgave af HUNDEN, som rammer postkasserne i denne uge.

Du kan også læse den fantastiske historie om de danske hundefrimærker, der netop er blevet offentliggjort. DKK er utroligt stolte over at have været med i det arbejde, og det er virkelig nogle flotte resultater. Se dem i HUNDEN.

Er du til cowboyhatte, frynser og pudler, så skulle du bladre om på historien om westernudstillingen i Pudelklubben. En uhøjtidelig og særdeles underholdende udstilling.

Drømmer du om gode råd fra garvede opdrættere, eller kunne du bare godt tænke dig at se ungdomsbilleder af Wilfred og Ulrikke Olsen, så har vi også en artikel til i det nye blad.

Derudover er der blevet plads til agilityartikler, træningsartikel, artikel om dobbeltparring, serien født i en hvalpekasse og juniormarktræning. Alt i alt et godt og bredt blad, som vi håber, I vil tage godt imod.

Bladet HUNDEN leveres til alle medlemmer af Dansk Kennel Klub 10 gange om året

 

Læs også

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

Årets Hundefotograf 2025 er kåret

12-12-2025 15:00, af redaktionen

Månedens vindere af fotokonkurrencen 2025 i magasinet HUNDEN deltager automatisk i konkurrencen om at blive Årets Hundefotograf 2025, hvor der kæmpes om præmier fra Gilpa til flere tusind kroner.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker tillykke til de dygtige fotografer.

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.