En fredelig gåtur med sine to hunde endte i slagsmål og adskillige slag i ansigtet for en 23-årig hundeejer. 20. marts ved 15-tiden var hun ude at lufte sine to hunde på Ravnsevej i Nørre-Alslev, da to hunde uden snor pludselig kom løbende imod dem, og angreb kvindens hunde. Det skriver TV2ØST. Den 23-årige forsøgte naturligvis at forsvare sine to hunde fra angriberne, ved at skille slagsmålet ad. Det fik den 39-årige kvinde – ejeren af de to løse hunde – til at placere gentagne slag i ansigtet på den 23-årige. Politiet blev tilkaldt og betjentene fandt frem til den 39-årige, som nu er blevet sigtet for vold.
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.