Hunde skal berolige flyrejsende

11-12-2013 13:29, af Tine Luther
Hos San Francisco International Airport har man tænkt alternativt og benytter sig nu af hunde i en ” Wag Brigade” til at berolige stressede flypassagerer.
Copyright Ridehesten.com

At luften ofte emmer af stress i en lufthavn er ingen hemmelighed. Der er masser af årsager til, at folk bliver stressede – forsinkelser, køer, angst for ikke at nå rette fly osv. For at komme stressproblematikken i møde har San Francisco International Airport i Californien i samarbejde med den lokale private dyreværnsorganisation SF SPCA (Society for the Prevention of Cruelty to Animals), opfundet en ”Wag Brigade” (logrepatrulje). Det er et korps af særligt udvalgte og trænede hunde og deres ejere. Hundene har til formål at virke afvæbnende på de af lufthavnens ca. 44 millioner årligt rejsende, der er stressede/ophidsede. Korpsets hunde bærer veste med teksten ”Pet Me”, som betyder ”klap mig”, og de vil bevæge sig rundt i lufthavnens forskellige terminaler. DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen synes, tiltaget er rigtig godt. Dels fordi det er bevist, at puls og blodtryk sænkes, når man kæler med et dyr, dels fordi man får fjernet fokus fra det, der stresser en. Kilder: b.dk og abcnews.go.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den intelligente cairn terrier

16-07-2025 07:54, af Berit Rosenfeldt

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt