Hunde har ikke forstand på trafik!

25-08-2013 08:21, af Tine Luther
Hunde har helt styr på tingene, når det kommer til at hente hjemmesko, forudsige uvejr og se fjogede ud, når sandwichen du lige har efterladt på bordet pludselig er forsvundet. Men det med at være sikker i trafikken forstår de bare ikke.
Copyright Ridehesten.com
Vær sikker på at du og din hund er synlige i trafikken. (Foto: Orbiloc)

”Hunde ved ikke, at biler kan være farlige, og at de kan komme til skade, hvis de går ud foran en bil”, siger hundeejer Betina Bæk. ”Lyden af biler og lastbiler kan gøre dem urolige, men hunde kan ikke finde ud af at forholde sig til trafikken på samme måde som os.” Hunde er som små børn. De har slet ingen forståelse for trafiksikkerhed. De ser sig ikke for, men løber bare ud på vejen hvis de f.eks. fanger duften af noget eller ser en anden hund. Vær synlig Med efterårs- og vintermånederne på trapperne går vi en mørk tid i møde, hvor den kan være sværere for bilister, cyklister og andre trafikanter at se dig og din hund. Derfor sætter Orbiloc igen i år fokus på en række gode råd, som opfordrer til øget synlighed. En gåtur med Fido mens tusmørket falder på eller under en frostklar aftenhimmel lyder rigtig hyggelig. Men i virkeligheden kan gåturen med hunden i mørket hurtigt forvandles til en gyser – fx hvis man ikke er synlig for bilisterne. Vær derfor særlig opmærksom hvis din hund er vant til at gå uden snor. En hund, der løber frit rundt i mørket, er desværre ekstra udsat, da bilisternes nedsatte sigtbarhed gør det sværere at se din hund. Lone Hansen har valgt at give sin seksårige labrador King en Orbiloc lygte i halsbåndet på gåturene. ”Med lygten er King synlig flere kilometer væk,” siger Lone Hansen. ”Bilister kan se ham på afstand, og det gør mig roligere, specielt når han ikke er i snor.” Klæd dig sikkert på i mørket Mange hundeejere forkæler deres hunde med flotte dækner, halsbånd og endda hundesko, som er den seneste trend. Men hvis skal du være sikker på, at din hund har det rigtige og sikre outfit til lufteturen i mørke, handler det om mere end bare at se godt ud og holde varmen. Som ejer kan du for eksempel sørge for at tage lyst tøj på, en refleksvest og eventuelt en lygte. Til din hund kan du bruge en stærkt lysende lygte og reflekser på line og halsbånd. Så er I begge synlige for bilister – også i mørket. Disse råd sikrer dig og din hunds sikkerhed: - Brug reflekser på halsbånd og snor - Gå med kort snor i trafikken, specielt om aftenen og natten - Brug en stærkt lysende lygte på halsbåndet, selen, snoren eller på dig selv - Gå i venstre side af vejen med din hund mod trafikretningen Det er op til dig at sørge for, at din hund er glad, sund og sikker – hele året rundt. Pressemeddelse fra Orbiloc

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.