Den knap seks år gamle puli Bubbleton Feel the Spirit med kaldenavnet Esman ridder fortsat på bølgen af succes. Han vandt BIS sidste år i Vejen, på Bornholm, i Ballerup og blev BIS 3 dag to på Bornholm og BIS 2 i Herning – og sluttede som årets hund nr. 2. På dette års første udstilling - afholdt i Fredericia - satte Best in Show–dommeren Leni Finne fra Finland ham altså også på sejrsskamlen. Bubbleton Feel the Spirit, der er opdrættet af Jesper Ravn og Klaus Andersen og ejet af Steen Vonge fra Hovby ved Faxe, vil – udover at blive udstillet på alle årets danske udstillinger – også blive udstillet i de baltiske lande med målet at blive baltisk champion. Han er allerede litausk champion. Dagens øvrige BIS–placeringer: BIS 2: Skotsk terrier Ayrzol Tir Na Nôg ejet af Helene Hulthen og Lotte Frøkjær Knudsen BIS 3: Amerikansk cocker spaniel Galaksi This Is Me ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen BIS 4: Samojedhund Cabaka's Pretty Good Deal ejet af Gitte Morell og Kim Jensen Der var tilmeldt 3337 hunde til udstillingen. Se flere resultater på hundeweb via linket under billedet til højre.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?