Den knap seks år gamle puli Bubbleton Feel the Spirit med kaldenavnet Esman ridder fortsat på bølgen af succes. Han vandt BIS sidste år i Vejen, på Bornholm, i Ballerup og blev BIS 3 dag to på Bornholm og BIS 2 i Herning – og sluttede som årets hund nr. 2. På dette års første udstilling - afholdt i Fredericia - satte Best in Show–dommeren Leni Finne fra Finland ham altså også på sejrsskamlen. Bubbleton Feel the Spirit, der er opdrættet af Jesper Ravn og Klaus Andersen og ejet af Steen Vonge fra Hovby ved Faxe, vil – udover at blive udstillet på alle årets danske udstillinger – også blive udstillet i de baltiske lande med målet at blive baltisk champion. Han er allerede litausk champion. Dagens øvrige BIS–placeringer: BIS 2: Skotsk terrier Ayrzol Tir Na Nôg ejet af Helene Hulthen og Lotte Frøkjær Knudsen BIS 3: Amerikansk cocker spaniel Galaksi This Is Me ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen BIS 4: Samojedhund Cabaka's Pretty Good Deal ejet af Gitte Morell og Kim Jensen Der var tilmeldt 3337 hunde til udstillingen. Se flere resultater på hundeweb via linket under billedet til højre.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?