Frivillige reddede hund op fra klippeafsats

13-12-2013 13:46, af Tine Luther
Under en vandretur i South Carolina faldt en hund knap 20 meter ned og landede på en klippeafsats, som ejeren ikke kunne få den op fra.
Copyright Ridehesten.com
Se lifewithdogs.tv's indslag om redningsaktionen via linket nedenfor. (Screendump fra lifewithdogs.tv)

Sammen med en kammerat og sin hund Stella var Levi Black i mandags på vandretur i Table Rock State Park, South Carolina. Pludselig var Stella væk, og en undrende Levi Black kunne ikke finde sin hund. Så fik han øje på Stella, som var faldet ud over klippekanten og heldigvis var landet på en afsats små 20 meter nede. Var hunden ikke landet på afsatsen, ville hun sandsynligvis være styrtet i døden i et fald på ca. 60 meter. Opholdt sig to døgn på klippeafsatsen Stella havde godt nok reddet livet – men hendes ejer kunne ikke redde hende op fra afsatsen. Derfor bad han frivillige redningsfolk fra Pickens County Emergency om hjælp. Først onsdag lykkedes det et hold bestående af seks frivillige at komme hunden til undsætning ved at rappelle ned til afsatsen. En redder holdt hende i favnen, mens han langsomt bevægede sig op af rebet igen. Redningsaktionen tog adskillige timer, men Stella blev reddet sikkert op til sin meget lettede ejer. Stella var ikke bare styrtet ned – hun havde også tilbragt to meget regnfulde og kolde nætter på afsatsen. Alligevel er hun uskadt. Se indslag om episoden via linket under billedet til højre. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?