Den sorte schæfer Kenzo på 6 år og border collieen Kite på 2 år har mange skønne stunder med deres ejer, Gitte Zoe Savannah Hovgaard. Dels er der den mere seriøse afdeling, hvor Kenzo træner IPO, og Kite træner lydighed, agility og lidt hyrdning. Og så arbejder begge også med forskellige tricks. Det, du kan se på videoklippene er skønne aktiviteter, som hunde og ejer hygger sig med – ofte i selskab med deres gode venner border collierne Asta, Wilma og Frida, alle ejet af Janne Helene Litgov. I øvrigt er den hvide border collie, Frida, hele 16 år og 8 måneder gammel. I skoven I det første klip er hundene er "fri" og så alligevel hele tiden under positiv kontrol i hundeskoven. De sig oppe og nede i skoven – alt, hvad der kan bruges i naturen bliver brugt som redskaber – og hundene elsker det. Ejerne sætter en ære i, at hundene når som helst kan holde sig i ro, når f.eks. en løber kommer forbi – og der gives mange "thumps up" af forbipasserende af samme årsag! I kalkbrud og havn De næste to klip viser, hvordan hunde og ejere om sommeren (når hunde er forbudt på stranden) i stedet kan tage en tur til Faxe Kalkbrud "Den blå lagune" (tidligt om morgenen) eller bruge havnebassinet i Helsingør når afkøling i sommervarmen er tiltrængt. Og så er det godt for både krop og sjæl med et par svømmebaner!
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.