Folkemøde – nu med hund

13-08-2014 08:31, af Tine Luther
Bornholm er de sidste par år blevet kendt for det store Folkemøde. Men hundefolket har i årevis holdt sit eget ”folkemøde”, når de mødes til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. I den kommende weekend den 16. og 17. august går det løs igen. Her mødes knap 1.600 hunde og ejere fra hele 17 lande. Flest fra Danmark og Sverige, men også så langt væk fra som USA og Angola.
Copyright Ridehesten.com
Bornholm-udstillingen 2012: Den irske ulvehund Murphy får en slapper i ly af "parasollen", mens hans 2-benede ledsager følger koncentreret med fra ringsiden.

Dansk Kennel Klub afholder hvert år internationale udstillinger rundt om i landet, men udstillingen på Bornholm er altid noget særligt, fortæller udstillingsleder Wilfred Olsen. Så vi glæder os hvert år til at pakke alt det nødvendige udstyr og drage østpå. Her er altid en god og afslappet stemning og det hænger måske sammen med, at mange kombinerer udstillingen med en lille ferie, så udstillerne opholder sig på øen i nogle dage og nyder den smukke natur i hyggeligt selskab med andre hundefolk. Hvad skal der foregå? En hundeudstilling kan bedst sammenlignes med et dyrskue. Det er her man kan få en kvalitetsbedømmelse af sin hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil man finder udstillingens samlede vinder, som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Dommere fra en lang række europæiske lande samt Australien er i år indforskrevet til at bedømme hundenes kvalitet. Skal I have hund? På en hundeudstilling kan man ikke købe hunde. Men med næsten 200 racer samlet på klippeøen er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis man overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang. Så kan man bedre danne sig et billede af racen og man kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race. "Det er så vigtigt, at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Vibeke Knudsen, kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. Vælger man "over evne", risikerer man, at man ikke magter hunden, når den er kommet over det nuttede hvalpestadie og er kommet i lømmelalderen. Det vidner alt for mange aflivninger og omplaceringer via internater om. Dygtige hunde Weekenden byder også på officielle konkurrencer i både lydighed og den nye, hastigtvoksende sportsgren rally-lydighed. Lydighedskonkurrencerne viser en præcision i øvelserne, som kun kan aftvinge respekt. Rally-lydighed er i kraftig vækst, fordi det er en konkurrenceform, hvor alle slags hunde kan "gøre sig". Udstillingens adresse: Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne Indgangen åbner kl. 08.30, og bedømmelserne starter kl. 10.30. Der er KUN adgang for tilmeldte hunde. Det er dog muligt at købe en gæstehundebillet ved indgangen. Det koster kr. 30,- pr. hund, og man skal huske at medbringe hundens vaccinationspapirer. Hvalpe under 3 måneder har ikke adgang til udstillingen.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.