En hjemløs hund levede et frygteligt liv

10-10-2016 15:20, af Kasper Larsson
I adskillige år gik fremmede mennesker forbi den lille hund, der først senere skulle blive kendt under navnet Ellen

Den lille hund blev dagligt forvekslet med en stor, sort bunke affald, skriver littlethings.com. Den stakkels hund var hjemløs, og ingen havde derfor taget sig af den. Pelsen hang i store, filtrede klumper, den var beskidt og smurt ind i sin egen afføring. Dens klør var groet skævt og hver eneste dag blev den plaget af fluer, lopper og andre smådyr, der blev tiltrukket af den ildelugtende pels. Ellen boede på daværende tidspunkt på Chicagos gader, hvor hun måtte hutle sig igennem tilværelsen og leve på forbigående menneskers barmhjertighed for blot at overleve. Men heldigvis for Ellen, skulle tingene snart ændre sig til det bedre. I juli 2014 blev hun fundet af The Trio Animal Foundation, der tager sig af hjemløse dyr. Ellen var på det tidspunkt meget medtaget, men det afholdt ikke de gode folk fra The Trio Foundation i at tage hende med. Først skulle der gøres noget ved den ulækre og indgroede pels. Ellens pels var så beskidt og filtret, at det var umuligt at afgøre, om der var tale om en hanhund eller en tæve. Men da frisørerne fik bugt med den værste pels, stod det klart, at Ellen var en fin lille dame. Da hundefrisør Kelly efter flere timers arbejde med saks og trimmer endelig var færdig med den lille hund, havde hun fjernet over et kilo møgbeskidt pels. Det er meget, taget i betragtning, at Ellen vejede 3,8 kilo da de startede den omfattende procedure. Herefter ventede der et længe tiltrængt bad til den lille hund. – Hun kiggede mig i øjnene, og det var ligesom hun sagde tak. Den mishandling, hun havde været udsat for, var bogstavelig talt blevet barberet væk, fortæller Kelly. Siden Ellens redning fra gadelivet er det også lykkes at finde en familie til hende. De har i forvejen en hvalp ved navn Linus, så nu har Ellen ikke kun en familie, men også en ven at lege med. Kilde: Dagens.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.