Små 50 deltagere fra bl.a. Frankrig, Wales, England, Belgien og Danmark dystede i weekenden med deres border collier. Erik Holmgaard var den eneste repræsentant fra Skandinavien. Disciplinen var hyrdning af får, og konkurrencen var hård. – Nogle af verdens bedste hyrder var med i konkurrencen, og det er sjovt, når man kan slå dem, fortæller en tilfreds Erik Holmgaard til hunden.dk. Erik Holmgaard har deltaget i internationale hyrdekonkurrencer i mange år, og er også dommer. Han fungerede også som sådan ved French Open men havde lov at konkurrere med én hund selv. Konkurrencerne foregår på to baner, så han kunne konkurrere på den modsatte bane af den, han selv dømte på. Sådan foregår konkurrencen Inden finalen var der fire gennemløb, to på såkaldte tunge får, der er svære at flytte og to på mere levende får. Modsat mange andre hunde er Joe lige god på begge typer får, og det var nok det, der førte ham så langt i konkurrencen, vurderer Erik Holmgaard. Fårene (fem stk.) skal drives flere hundrede meter og skal blandt andet igennem nogle forhindringer – grinder – og sorteres. Nogle har rødt halsbånd på, og de skal hentes ud fra flokken og gennes ind i en fangefold. I finalen skal to flokke (otte får i alt) forenes, drives gennem forhindringer og slutteligt skal to med rødt halsbånd og to uden sorteres fra og gennes ind i en fangefold.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.