Danmarks første fertilitetsklinik for hund og kat

27-04-2014 09:09, af Tine Luther
Flere og flere vil have dyrlægens hjælp til at lave hundehvalpe og kattekillinger. Derfor laver Dyrlægegruppen Frijsenborg nu Danmarks første fertilitetsklinik for hund og kat. Klinikken bliver udstyret med alt lige fra sædbank til fødestue.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

- Folk kommer til os fra hele landet for at få hjælp til reproduktion, og derfor har vi fået behov for meget mere plads. Fra 2. maj samler vi vores arbejde med fertilitet og reproduktion i Hinnerup, hvor vi bygger om og ud, siger Susanne Rau, dyrlæge og direktør for Dyrlægegruppen Frijsenborg. REPRODUKTIONSOMRÅDET VOKSER OG VOKSER Dyrlægegruppen Frijsenborg har en af landets absolut største eksperter på reproduktionsområdet. Dyrlæge Kathrine Kirchhoff har med sin store viden og passion for emnet for alvor sat virksomheden på landkortet. Hidtil har opdrætterne kørt fra nær og fjern til Hadsten Dyreklinik, når deres dyr skulle insemineres, drægtighedsscannes eller have fødselshjælp, lavet frostsæd eller brunstkontroller, men succesen er vokset klinikkens rammer over hovedet. Man kan ganske enkelt ikke være i de nuværende lokaler, når det gælder reproduktionsarbejdet – et fagområde, som bare vokser og vokser. 250 KVADRATMETER FERTILITETSKLINIK I Hinnerup får man hele 250 kvadratmeter med blandt andet et særskilt rum til sædbanken, et ekstra konsultationsværelse, hvor man kan indlægge fødende tæver, og et separat, hyggeligt venteværelse til katte, så de ikke stresses mere end højst nødvendigt af at komme til dyrlægen. ÅBENT HUS Dyrlægegruppen Frijsenborg inviterer alle interesserede til Åbent Hus i de nye lokaler på Navervej 3 i Hinnerup fredag den 2. maj fra klokken 14 til 18. /Pressemeddelelse fra Dyrlægegruppen Frijsenborg

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse