Den 45–årige kvinde fra Them, der sidste år på ulovlig vis indførte seks polske hundehvalpe har overtrådt loven i en række henseender. Hvalpene var ikke de otte uger, som loven foreskriver, de skal være, inden de tages fra deres mor. Ej heller var hvalpene rabiesvaccinerede, og de havde hverken hundepas eller sundhedscertifikat. Endelig var kvinden ikke registeret hos Fødevarestyrelsen som importør, og hun har således ikke opnået tilladelse til at videresælge hvalpe. Kvindens ugerninger blev opdaget, fordi hun blev anmeldt at en person, der havde set, at hvalpene var sat til salg på internettet. Vedkommende mente, at der var ugler i mosen og anmeldte derfor sagen. Det er nu fastslået, at kvinden har overtråde både reglerne om veterinærkontrol, indførelse af hunde samt dyreværnsloven, og det blev takseret til 25.000 kr. Beløbet kan måske umiddelbart lyde højt, men taget i betragtning at hvalpene ved videresalg sandsynligvis kunne have indbragt 5000–10000 kr. stykket, er det ikke et specielt stort beløb. Kilde: mja.dk
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.