Bulldog klubbens Juleudstilling et hyggeligt arrangement afholdt af Bulldog-Klubben som er Danmarks ældste Special Klub. Der var tilmeldt 72 bulldogger om lørdagen og 76 søndag.
Juleudstillingen, som i år var hele to udstillinger, er noget særligt. Dels på grund af julehyggen, men også fordi at konkurrencen om årets bulldog, årets top10 og klasse konkurrencerne med point optjening hele året oftest får de afgørende point.
Lørdag havde vi julelotteri og Juleparade med Juleudklædning og om søndagen afholdte vi BISS show med efterfølgende fællesspisning af julefrokost.
Bestyrelsen og mange hjælpende medlemmer fik hallen klargjort i bedste juleudsmykningsstil. Lotterigaverne strålede på bordet. Et lotteri der kun består på grund af medlemsopbakning og sponsoropbakning fra vores fantastiske klubsponsorer gennem året.
Hallen osede af Julestemning med et julefotograferings område, hvor medlemmerne frit kunne tage billeder af deres hunde.
Traditionen tro, fik hver ejer en julegodtepose på vej ud af ringen.
Dommerne som kommer fra Grækenland og Slovenien fik en herlig oplevelse af hvordan en dansk special klub afholder Juleafslutning, ligesom de fik smagt en Dansk Julefrokost, før turen gik hjemad.
I Bulldog Klubben starter vi altid med Barn & Hund og Junior konkurrencer, hvorefter de almindelige konkurrencer går i gang.
Lørdagens vindere:
Engelsk Bulldog:
BIR: Fat Puppys Show Me The Heaven.
BIM: Viking Paw's Love Of My Life.
Bedste Junior: Bullystyle's Desert Rose.
Bedste Veteran: Valby Bulldogs Holly Copenhagengirl.
Bedste Baby: A Wu-Bee's IN-visable 2 No 1.
Fransk Bulldog:
BIR og Bedste Junior: Thorndahl Dogs Oktan.
BIM: Grybydals If I Can Dream.
BIR Veteran: PurpleHeart's Magic Diamond Dreams.
Bedste Baby: Grybydals Mystical Magical.
BIR Hvalp: Go-Lunå's Rasmussen.
Juleparadens vindere:
Bedste barn og Bulldog: Agnete 3år med Optimere Bulldogs Kirsten Drejer, der var klædt ud som nissepige med julemanden ridende på bulldog.
Bedste voksen udklædning: Line D. Schmaltz og Drejer Deluxe Adorable Arne, der var klædt ud om funklende juletræ med en stor julegave med en bulldog i.
Søndagens Vindere:
Engelsk Bulldog:
BIR & BISS: Elsa.
BIM: Little Amee Benny.
BIR & BISS Junior: Schønemann "Sunshine Reggae" Lars.
BIR & BISS Veteran: Valby Bulldogs Holly Copenhagengirl.
BIR Baby: A Wu-Bee's IN-visable 2 No 1.
Fransk Bulldog:
BIR: Rothes Delight Joyeux.
BIM: PurpleHeart's Magic True Charisma.
BIR Junior: Lake House Midnight King Of Pop.
BIR Veteran: Rotnes Delight Joyeux.
BIR & BISS Baby: Petite Chenil Elvira Smokey.
BIR & BISS Hvalp: Bullystyle's Mi Amor.
Julehilsen fra
Bulldog-Klubben
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund