Autostol som våben mod bidske hunde

02-11-2012 13:04, af Tine Luther
En kondiløber blev angrebet af to bidske hunde – og en kvindelig billist kom ham til undsætning med hendes barns autostol som våben.
Copyright Ridehesten.com
Sædvanligvis bruger vi autostole til at fragte børn i, men i morges tog en billist en ret alternativ anvendelse i brug: Autostolen blev - med succes - brugt som våben imod to bidske hunde. (Modelfoto: Shutterstock)

I morges blev en 25–årig aalborggenser Anders Borks Vej angrebet af to bidske hunde, da han var ude at løbe. De to hunde sprang ud fra en have og bed ham i ben og balle. Manden har fået alvorlige skader på benet som følge mødet med hundetænderne. Mens angrebet stod på, kom en kvindelig bilist kørende. Da hun så, hvad der var i gang, forsøgte hun at skræmme hundene væk ved at dytte. Det havde imidlertid ingen effekt, så hun åbnede døren for at slippe manden ind i bilen. Hundene havde nu bidt sig så godt fast i manden, at han ikke formåede at komme ind i bilen. Den handlekraftige kvinde tog en autostol og slog hundene med, hvilket fik dem til at slippe. Efter politiets opfattelse er hundene ulovlige kamphundeblandinger, og de er nu anbragt på et internet. Hundeejeren vil blive sigtet for overtrædelse af hundeloven, og sandsynligvis vil politiet anmode om, at hundene bliver aflivet. nordjyske.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller