Årets politihund 2013

02-11-2013 21:35, af Tine Luther
Årets politihund blev i dag kåret i forbindelse med Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning.
Copyright Ridehesten.com
Årets politihund 2013: Laguso Cliff med kaldenavnet Ticko ejet af politiassistent Nikolaj Jespersen, her flankeret af Dansk Kennel Klubs formand Jørgen Hindse. (Foto: hunden.dk/Tine Luther)

Ticko hedder han til daglig. Laguso Cliff står der på hans stambog. Og i dag er der tilføjet titlen ”Årets politihund” på hans cv. Med kåringen følger en check fra Dansk Kennel Klub. Checken lyder på 5000 kroner og er øremærket politihundearbejde. Den dygtige schæferhund tilhører politiassistent Nikolaj Jespersen, der er tjenestegørende i hundeafdelingen hos Fyns Politi. Det er Rigspolitiet, Politihundetjenesten, der har indstillet Ticko til titlen. Han er otte år gammel og har gennem årene haft stor betydning for opklaringen af en lang række sager. De sidste fem år har han hvert år kvalificeret sig til placering i gruppe 1, som er forbeholdt de allerbedste politihunde. Den sag, indstillingen sker på baggrund af, er en eftersøgning i vinter, hvor en person grundet sin kræftsygdom og andre belastende forhold havde forladt sin bopæl med beskeden om, at vedkommende ikke ønskede at leve mere. Da Nikolaj Jespersen og tre andre hundeførere ankom til bopælen om aftenen, var det koldt og blæsende, hvorfor de straks påbegyndte afsøgning af området med deres patruljehunde. Ticko fik fært og fulgte et spor gennem tæt krat og videre gennem et tæt bevokset skovområde. Sporet fortsatte ud på en grussti og videre ad en asfalteret cykelsti, hvor Nikolaj Jespersen fik øje på personen, de ledte efter, Vedkommende stod på en gangbro over en vej. Nikolaj Jespersen tog kontakt til den pågældende, der var meget oprevet og ked af det. Efterfølgende sørgede andet politipersonale for, at den fundne blev indlagt.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt