”Vi har gennem de sidste måneder afholdt et væld af aktiviteter som fælles gåture, spændende foredrag, hvalpedage samt meget mere for at samle penge ind til en ny dyreambulance,” fortæller Lene Harvig, marketingschef i Maxi Zoo. ”Vores kunder har været virkelig engagerede i indsamlingen, som de har doneret til gennem deltagelse i vores arrangementer, indsamlingsbøsser i butikkerne og sms. De har været yderst positive over for initiativet og spurgt interesseret ind til dyreambulancen og Dyreværnet. Jeg er derfor virkelig stolt over at kunne meddele, at der nu er samlet de 200.000 kr. ind, som den nye dyreambulance koster.” Flere dyr får nu hjælp Der er ingen tvivl om, at den nye ambulance vil blive taget godt i mod hos Dyreværnet, der hver dag hjælper dyr i nød over hele landet. ”Det betyder inderligt meget for Dyreværnets arbejde, at vi nu får fordoblet vores ambulancepark,” fortæller en glad Signe Sehested Lund, direktør hos Dyreværnet. ”Men det betyder endnu mere for de mange dyr, som vi fremover kan redde. Dyreværnet er en lille NGO, som kun får ganske få midler fra det offentlige. Derfor har Maxi Zoo og deres gavmilde kunder virkelig gjort en forskel for foreningen og de mange danske dyr, der hver dag har brug for hjælp. På Dyreværnets vegne sender jeg et stort tak til alle, der har medvirket til indsamlingen til den nye dyreambulance.” Den officielle overrækkelse af sponsoratet på 200.000 kr. vil finde sted tirsdag den 10. december i Maxi Zoo Taastrup.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse