Undgå vilddyrsånde og smertefulde tandproblemer hos din hund!

10-03-2011 09:01, af Tine Luther
Mundhygiejneprodukter til hundes tand- og mundpleje kan løse mange problemer.
Copyright Ridehesten.com
Tyggeprodukter er et godt hjælpemiddel ift. at holde hundens tænder fri for tandsten mv. (Foto: hunden.dk/Tine Luher)

De fleste hundeejere kender problemet med, at kæledyret ikke ligefrem har den allermest friske ånde. Og det er et af de første symptomer på tand- og mundproblemer. Faktisk har 85% af alle hunde problemer med tænder og tandkød. For hunde kan nemlig lide af præcis de samme problemer i mundhulen som mennesker: plak, tandsten, parodontose, tandkødsbetændelse etc. Og lige som hos mennesker kan symptomerne være de samme. Ud over dårlig ånde f.eks. rødt, hævet tandkød, misfarvede tænder og belægninger, blødninger, øget savlen m.m. Et af de vigtigste råd til forebyggelse af tandproblemer er grundig rengøring mellem tænderne, og det kan i sagens natur være svært at udføre jævnligt på en hund, så her kommer tyggeprodukterne ind i billedet. Første på markedet Chrisco er den første udbyder på det danske marked, som med DentalCare tilbyder en hel serie af effektive mundhygiejneprodukter til hunde – tilpasset såvel små, mellemstore som store hunderacer. F.eks. er seriens sunde og fedtfattige sticks udformet, så de naturligt trænger ned mellem tænderne og renser tænderne effektivt. Herudover reducerer de også plak og tandsten og forebygger i det hele taget tandkødsproblemer. Endelig indeholder de det sundhedsfremmende naturlige mineral zeolit samt kalcium, der er godt for hundens tænder og knogler. Se mere på http://dentalcare.chrisco.dk Kilde: Chrisco

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Pas på hunden, for nu er hugormen vågnet

06-04-2025 07:53, af Cecilie Friis Amstrup

De første danske hunde har allerede været i nærkontakt med hugorme, der netop er vågnet fra deres lange dvale. Risikoen for at hunden bliver bidt, er ekstra høj lige nu, fordi hugormene på denne årstid stadig er sløve, og er længere tid om at flygte, når de hører os og hunden komme.

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

3 nemme hjernegymnastik-lege til haven

05-04-2025 07:33, af Cecilie Friis Amstrup

Med en håndfuld godbidder og lidt fantasi kan du nemt forvandle haven til et sanseparadis, hvor din hund bliver stimuleret, får ro i kroppen og bruger hovedet på en sjov og meningsfuld måde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sådan undgår du konflikter med andre hundeejere på gåturen

03-04-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Gåturen skal være en positiv oplevelse, men mødet med andre hunde kan hurtigt udvikle sig uheldigt. Med lidt omtanke og respekt kan du nemt skabe tryghed for både din hund og andre.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse