Toldhund med speciale i ”Wildlife”

04-12-2014 13:10, af Tine Luther
En labrador arbejder ved ”Border Force”, som tjekker indrejsende personer samt varer, der skal passere grænsen til UK. Opgaven går ud på at bremse indsmugling af truede dyrearter og produkter fra disse.
Copyright Ridehesten.com
Tyke har eksempelvis medvirket til beslaglæggelse af elfenben. (Modelfoto: Shutterstock)

Oprindeligt blev den 9-årige labrador Tyke trænet til at spore produkter fra dyr ift. sundhedsfarer som f.eks. fugleinfluenza og mund– og klovsyge. Efterfølgende blev han specialtrænet som “wildlife detector” med opgaven at spore både levende dyr af og produkter fra truede dyrearter. Emnerne er f.eks. landskildpadder, fugle, pattedyr, elfenben, næsehornshorn, kaviar, koraler, krybdyrskind og pelse. Tyke har æren for en række beslaglæggelser af forskellige ting. Tyke, der går på pension næste år, er dette efterår blevet hædret med prisen ”Animal of the Year Award” (TV wildlife). I forbindelse med udnævnelsen udtalte Border Force Senior Officer Grant Miller, at Tyke både har beskyttet UK mod sundhedsfarer og hjulpet i kampen mod illegal udnyttelse af truede dyrearter. Tykes handler, Border Force Assistant Officer Samantha Moss fortæller om Tyke, at han er en drøm at arbejde med. Han er klog og entusiastisk og lærer meget hurtigt. Han har gjort det rigtig godt på jobbet, og selv om han har arbejdet i mange år og nærmer sig pensionsalderen, elsker han stadig at være med på job. SE BILLEDER AF TYKE VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: dognews.co.uk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene