Rekordmange hunde deltager i Solskins-udstilling

14-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Med 3.986 tilmeldte hunde vil der være rig mulighed for at opleve alverdens hunderacers forskelligheder, både i temperament og i udseende, i alle størrelser og former, korthårede såvel som langhårede.

Blandt de 227 tilmeldte hunderacer er verdens mindste hunde som chihuahua, mens grand danois og skotsk hjortehund repræsenterer de allerstørste racer.

– Vi elsker at holde hundeudstilling på Solskinsøen. Der er en helt speciel stemning, både hos udstillerne og hos dommerne, som vi kun oplever på Bornholm, fortæller formand Wilfred Olsen fra Dansk Kennel Klubs Udstillingsudvalg.

 

Folkemøde for hunde
– Bornholm rummer hvert år Folkemødet, og man kan sige, at det her er hundenes topmøde i øen i søen, forklarer Wilfred Olsen.

Hundeudstillingen løber over to dage, hvor man har mulighed for at udstille begge dage.

– Der er tilmeldt mere end tusinde danske hunde hver dag på udstillingen, og lige så mange fra 15 forskellige andre lande, så bornholmere vil blande sig med folk lige fra Island til Italien og fra Irland til Rusland, fortæller Wilfred Olsen.

Og det er populært at vise sin hund frem - faktisk er udstillingen på Bornholm så populær, at Dansk Kennel Klub igen i år kan prale af et rekordstort tilmeldingstal.

– Ligesom Folkemødet bliver større år efter år, bliver DKK´s Solskinsudstilling det også. Det glæder os, at vi igen i år kan sætte rekord. Det viser, at udstillerne er lige så glade for vores Solskinsudstilling, som vi er.

 

Vi finder den allerbedste
Den internationale hundeudstilling kan sammenlignes med et dyrskue - en konkurrence, hvor hundene bedømmes i forhold til "det ideelle eksemplar af racen". Både lørdag og søndag eftermiddag kæmper de firbenede om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med kåringen af udstillingens allerbedste hund.

Begge dage begynder bedømmelserne klokken 9, og som tommelfingerregel bliver der bedømt cirka 20 hunde i timen.

Det er muligt at købe billet for både mennesker og hunde, hvis man husker at medbringe hundens vaccinationspapirer. Hvalpe under tre måneder må ikke medbringes på udstillingen.

Som publikum skal man ikke forvente siddepladser ved de mange ringe, hvor hundene udstilles og bedømmes. Dansk Kennel Klub har ikke mulighed for at etablere siddepladser, så vil man sidde ned, kan man selv medbringe en klapstol.

– For både deltagere og publikum gælder det, at man skal rydde op efter sig selv og sin hund. Vi må fra Dansk Kennel Klubs side pointere, at det er bydende nødvendigt, at alle gør en indsats for at stadion efterlades i samme stand som inden udstillingen. Det er forudsætningen for, at vi kan få lov at komme tilbage og afholde endnu en Solskinsudstilling næste år – og det vil vi rigtig gerne – uanset vejret, siger Wilfred Olsen.

Lørdag og søndag åbner dørene til udstillingerne klokken 7.45, og konkurrencerne starter kl. 9.00

Herunder kan du se et galleri fra sidste års udstilling på Bornholm

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Berner sennen i Ring otte

14-08-2021 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi kommet i gang på Bornholm. I Ring otte var berner sennen nogle af de første racer, der var i aktion. De gjorde det godt

 

Billederne fra DKK-udstillingen på Bornholm er online

17-08-2016 16:01, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Solskinsøen!

Guido Schäfer ville have boxer med hjem

14-08-2022 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden

Politi dropper sag om barberblade

13-12-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bornholms Politi opgav onsdag at finde gerningsmanden bag barberblade i skinke

Søndagens Juniorhandler mesterskab afgjort

14-08-2016 15:45, af Tonya Bille Nielsen
Så åbnede søndagens store ring I Rønne på Bornholm – og i dag var Juniorhandling først på programmet.

Intet mindre end to dage i træk…

20-08-2017 20:45, af Anne Ekenberg

…vandt den imponerende bullmastiff Ali Honey Dynasty titlen som udstillingens bedste hund. Den fantastiske hund imponerede dommerne med sin fysik, sin udstråling og sit dejlige temperament.

Bornholm: Tinos guldkorn

18-08-2019 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Meningerne om hundedommerne er ofte delte. Men mange af dem har en god portion humor med ind i ringene. En af dem er Tino Pehar fra Kroatien

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.