Labrador har fundet 550 kræfttilfælde

10-12-2014 13:35, af Tine Luther
En engelsk labrador er blevet hædret med Blå Kors Medaljen for med sine mange cancerfund at have reddet masser af mennesker.
Copyright Ridehesten.com

Den 10 år gamle labrador retriever Daisy, som er trænet af engelske Medical Detection Dogs, har fået Blå Kors Medaljen for sit enorme pionerarbejde med at spore kræft. Hun har snuset til flere end 6.500 prøver og fundet over 550 kræfttilfælde. Daisy har en formidabel evne til at lugte stoffer fra cancerceller i prøver fra patienters ånde, hud eller urin. Udover at have hjulpet et væld af fremmede mennesker, har hun også – tilbage i 2009 – markeret for brystkræft på et tidligt stadie hos sin ejer, Claire Guest, der har en ledende stilling hos Medical Detection Dogs. Hun forklarer: – Daisy blev ved med at prikke til mit bryst en dag, og det alarmerede mig. Jeg fik det tjekket og modtog beskeden, at jeg havde brystkræft på et tidligt stadie. Jeg var så heldig at få kræften fjernet, men hvis ikke det havde været for Daisy, ville jeg have gået meget længere uden at blive undersøgt, og så kunne det have været meget mere alvorligt. Alle dommere i Blå Kors-panelet var rørte over Daisy bemærkelsesværdige historie og den store forskel, hun har gjort. Fra panelet lyder det: Kræft påvirker livet for tusindvis af mennesker, og Daisy har virkelig tilført noget i forbindelse med diagnosticering og tidlig behandling af kræft. Hun fortjener i den grad medaljen. Claire Guest er begejstret over hædren – og er meget stolt af sin dygtige hund. SE KORT VIDEO MED DAISY VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: bluecross.org.uk

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?