Kom og oplev dansende hunde!

29-04-2016 09:01, af Tine Luther
I den kommende weekend byder den meget publikumsvenlige hundesportsgren "Dog Dancing" på masser af oplevelser på Roskilde Dyrskueplads. Kom og kig med!

I weekenden d. 30. april og 1. maj fejrer Dog Dancing 10-års jubilæum som officiel sport i Danmark. Det sker i "Store Ring" ved Dansk Kennel Klubs udstilling i Roskilde. Konkurrencerne begynder begge dag kl. 9.00. Trickmesterskaber og for sjov-konkurrencer Lørdag vil man fra kl. 12. kunne opleve diverse jubilæumskonkurrencer, bla. en retro-klasse, hvor deltagerne optræder med musik, som blev brugt ved den første konkurrence for 10 år siden. Lørdag vil der også være trickmesterskaber og for sjov konkurrencer. Blast from the Past Søndag - også fra kl. 12 - slutter jubilæumsarrangementet med en Blast from the Past-opvisning, hvor deltagerne viser programmer, som de så ud for 10 år siden. Vor tids topekvipager viser, hvad Dog Dancing har udviklet sig til gennem de sidste 10 år. Der vil være rekonstruktioner af programmer fra 2006, og de hunde, der har vundet internationale mesterskaber eller været Årets Hund i Danmark gennem de sidste 10 år, vil optræde.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet