Kom og oplev dansende hunde!

29-04-2016 09:01, af Tine Luther
I den kommende weekend byder den meget publikumsvenlige hundesportsgren "Dog Dancing" på masser af oplevelser på Roskilde Dyrskueplads. Kom og kig med!

I weekenden d. 30. april og 1. maj fejrer Dog Dancing 10-års jubilæum som officiel sport i Danmark. Det sker i "Store Ring" ved Dansk Kennel Klubs udstilling i Roskilde. Konkurrencerne begynder begge dag kl. 9.00. Trickmesterskaber og for sjov-konkurrencer Lørdag vil man fra kl. 12. kunne opleve diverse jubilæumskonkurrencer, bla. en retro-klasse, hvor deltagerne optræder med musik, som blev brugt ved den første konkurrence for 10 år siden. Lørdag vil der også være trickmesterskaber og for sjov konkurrencer. Blast from the Past Søndag - også fra kl. 12 - slutter jubilæumsarrangementet med en Blast from the Past-opvisning, hvor deltagerne viser programmer, som de så ud for 10 år siden. Vor tids topekvipager viser, hvad Dog Dancing har udviklet sig til gennem de sidste 10 år. Der vil være rekonstruktioner af programmer fra 2006, og de hunde, der har vundet internationale mesterskaber eller været Årets Hund i Danmark gennem de sidste 10 år, vil optræde.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.