Juleskue i Næstvedhallen

23-11-2013 08:44, af Tine Luther
Kom til Næstvedhallen den 7. december fra kl. 10-15 og oplev ca. 200 hunde i forskellige racer, som konkurrerer om at blive dagens smukkeste hund.
Copyright Ridehesten.com
En ung deltager i Kreds 10's juleskue 2012.

Hallen på Rolighedsvej 20 i Næstved vil være fyldt med glade hunde og deres ejere. Der vil være rig lejlighed til at tale med ejerne af hundene, så her har du chancen for at tale med menesker, som har netop den race, som du altid har ønsket dig. Hvis du allerede har en hund, vil der også være mulighed for at købe en julegave - eller måske en adventsgave - til din hund, i en af de stande, som har alt i tilbehør til hunde. Entre 30 kr. for voksne. På skuet findes ikke bedst i racen, men den bedste i klassen, som har opnået Excellent (Særdeles Lovende for babyklassen og hvalpeklassen), i racen går videre til store ring. Store ring er de afsluttende semifinaler, hvor dagens bedste i den pågældende klasse findes blandt alle de deltagende racer, der har tilmeldte hunde i samme klasse. Dagens bedste i klassen går videre til konkurrencen om dagens bedste hund. Dvs. at der er store ring for: Skuets bedste baby, placering 1-4 Skuets bedste hvalp, placering 1-4 Skuets bedste junior, placering 1-4 Skuets bedste mellemklasse placering 1-4 Skuets bedste åben klasse, placering 1-4 Skuets bedste veteran, placering 1-4 Skuets bedste champion, placering 1-4' Nr 1 fra disse klasser konkurrerer til sidst om at blive Best in Show (BIS)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet