Briarden Aramis finder forsvundne hunde

12-04-2014 08:54, af Tine Luther
En norsk briard er specialiseret i at opspore hunde, der er løbet væk. Gennem de sidste par år har han hjulpet 22 hunde sikkert hjem.
Copyright Ridehesten.com
Fejringen af Aramis. (Screendump fra Facebook)

For to år siden opdagede Stein Karstensen, at hans fire år gamle briard Aramis havde et stort talent for at gå spor. Siden da har parret flere gange om måneden været ude at hjælpe desperate hundeejere fra store dele af Norge for at finde deres forsvundne hunde. Aramis’ talent er helt uvurderlig, når der skal findes bortløbne hunde – ikke bare i forhold til at opspore hundene. Efter en tid på flugt bliver hunde nemlig ofte styret af dybtliggende instinkter, og det kan medføre skyhed. Derfor er det godt at have Aramis med – han giver hundene tryghed, så de ikke løber væk igen, når de er blevet opsporet. Begiver sig ofte af sted Stein Karstensen og Aramis er af sted for at finde bortløbne hunde flere gange om ugen. - Selvom arbejdet kan være både fysisk og mentalt udmattende, er det hele besværet værd, når vi har held med at genforene dyr med deres ejere. Vi har oplevet en masse sammen, som har gjort båndet mellem os stærkere, siger Stein Karstensen. Norges dyrehelt De mange succesfulde redningsaktioner har ført til, at Aramis nu er blevet kåret til Norges dyrehelt. Det er Agria Dyreforsikring, Norsk Kennel Klub samt det norske rideforbund, der i samarbejde havde udskrevet konkurrencen, og juryen modtog ikke mindre end 860 ansøgninger. Historien om Aramas gik lige i jurymedlemmernes hjerter. Aramis hjælper både mennesker og andre dyr og var dermed en værdig vinder af konkurrencen. Med kåringen fulgte 25.000 gode, norske kroner til hjælp til de mange rejser, Stein Karstensen og Aramis foretager for at hjælpe andre. Kilde: nkk.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?