Danske Natasha Gjerulff Jensen har nu været verdensmester i agility for små hunde i cirka 24 timer.
– Jeg tror slet ikke, det er gået helt op for mig endnu, lyder det fra den nykårede verdensmester, da hunden.dk fanger hende på en telefon.
Der er ingen tvivl om, at titlen som verdens bedste er kommet noget bag på Natasha, der til dagligt arbejder som fysioterapeut.
– Jamen det er jo første gang hun løber fire fejlfri løb i træk, fortæller hun om hunden, Moviestar, der i den grad løb sig ind i verdenseliten.
Natasha og Moviestar deltog også i holdkonkurrencen, hvor de løb to fejlfri løb og var de bedste på det danske hold.
Mere opmærksom hund
Moviestar er en meget livlig hund, som elsker at løbe og nogle gange går det lidt for stærkt for den lille dame. Men ved verdensmesterskaberne gik hurtighed og koncentration op i en højere enhed.
– Det var som om, hun var mere på mig, som om hun vidste, at det var vigtigt. Jeg var selvfølgelig også mere koncentreret og tændt, og det har hun måske kunnet mærke, lyder det fra Natasha Gjerulff Jensen.
Moviestar valgte altså den helt rette turnering at toppe i, for ikke nok med, at hun løb fire fejlfri løb, så løb hun sig også i top-3 i alle fire løb.
Ydmyge ambitioner
Med Moviestars historik med manglende fejlfri løb, var forventningerne til verdensmesterskabet på ingen måde at blande sig i topstriden.
– Jeg havde på forhånd en forhåbning om et gennemløb, hvor jeg kunne sammenligne hendes tid med verdenseliten, fortæller hun og fortsætter:
– Da hun så løb to fejlfri løb i holdkonkurrencen, troede jeg, at hun havde opbrugt sin kvote af fejlfri løb ved dette mesterskab. Men så gjorde hun det igen og igen, og pludselig var vi verdensmestre.
Især på springbanen var Moviestar suveræn og løb bedste tid. Her løb den danske ekvipage som nummer 21 ud af 93, så der var altså rigtig lang ventetid efter løbet.
– Det var jo vildt at opleve, at tiden blev ved med at være den bedste. Og det er jo sådan, at hundene er i et andet lokale end os, når de ikke løber, så det var lidt svært at vide, hvornår jeg kunne tillade mig at hente hende ind og gøre klar til at løbe æresrunde. Det ville jo være lidt pinligt at skulle snige sig tilbage igen, indrømmer hun.
Hverdagen kalder
I dag slapper Natasha og Moviestar af. Da vi fanger den stolte ejer over telefonen, er hun på vej til dyrlægen med en af sine andre hunde, og tirsdag står den igen på arbejdsdag som fysioterapeut.
– Planerne lige nu er jo, at jeg skal tilbage til hverdagen. Jeg ved, at man får en masse invitationer til at holde en masse kurser, når man er blevet verdensmester. Men det har jeg ikke tid til. Jeg har jo mit arbejde, min familie og mine hunde at passe, lyder det fra den tydeligt glade verdensmester med begge ben plantet i hundegården.
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
Oplev Danmarks skarpeste sporhunde i aktion denne weekend i Skørping, hvor de bedste hunde og førere kæmper om en plads på landsholdet til VM i Østrig 2025.
Danmarksmester Fiona Wennberg skriver her om sine flotte resultater i agility denne sommer
European Open i agility er en af verdens mest prestigefyldte internationale agility-konkurrencer. I 2023 afholdes European Open for første gang på dansk jord
De små hunde har været i agilityfinalen, og igen i år kunne Lilian Rose fejres som Danmarksmester. Denne gang med en ny hund
For et par uger siden bad vi om jeres mening om hunden.dk. Nu lukker vi spørgeskemaet og begynder at rette siden lidt til
I år gik sommerferien til ødegården i Sverige med mine 3 hunde. Heldigvis deler mine hunde mange af mine interesser, og det er jo nok så vigtigt, hvis ferien skal blive en succes for alle parter. Jeg vil gerne dele nogle af vores oplevelser – gode som chokerende
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse