Neurocenter får pris for terapihunde

18-11-2019 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse har netop uddelt deres årlige priser, og Hammel Neurocenter vandt som Årets Brobygger for deres store brug af terapihunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyrenes Beskyttelse

 

De kan andet end at sende fiktive okser på cykler i den jyske by Hammel. På byens neurocenter modtages der patienter med forskellige neurologiske sygdomme eller skader.

At behandle den type patienter kræver nogle gange, at man tænker nyt og anderledes, og det gjorde Hammel Neurocenter tilbage i 2014.

Her startede de nemlig med at bruge terapihunde til deres patienter. Og her fem år senere har de modtaget prisen som Årets Brobygger af Dyrenes Beskyttelse.

– Årets Brobygger nomineres hvert år til en kandidat, der fremmer forståelsen for, eller udbredelsen af, den positive effekt, dyr kan have for mennesker. Derfor er vi rigtig glade for, at prisen er gået til Hammel Neurocenter, siger Britta Riis, Direktør i Dyrenes Beskyttelse.

På neurocentret er man naturligvis også glad for prisen.

– Der er altid et træningsformål med at komme her, men hundenes tilstedeværelse kan give en glæde og et pusterum for mange af patienterne, siger ergoterapeut Inge Himmelstrup Hansen, Hammel Neurocenter.

Udover Årets Brobygger har Dyrenes Beskyttelse også kåret Årets Dyreven og Årets Frontløber.

Årets Dyreven blev dyrlæge Inga Stamphøj fra Lolland. Udnævnelsen begrundes med, at hun er en dyrlæge, der går ind i arbejdet med hjertet, og altid har et smil på læben.

”Inga er en helt. Hun er sådan et menneske, der virkelig brænder for sit fag, og det skinner tydeligt igennem i hendes arbejde. Selvom klokken er 22 en søndag aften, er Inga klar til at hjælpe, og hun har endda et smil på læben,” skriver de frivillige kredsformænd i Dyrenes Beskyttelse, område Storstrøm, der har indstillet hende

Årets Frontløber blev Naturli’, der med sin over 30 år lange indsats har været med til at ændre danskernes madvaner og gøre det dyrevenlige alternativ mere tilgængeligt.

Vi siger stort tillykke til alle vinderne

Info

Årets Dyreven

Dyrenes Beskyttelse har siden 1960 uddelt priser til de mennesker, der leverer en lang og utrættelig indsats for dyrene.

Hvert år nominerer Dyrenes Beskyttelse en række personer, til de tre forskellige priser Årets Helt, Årets Brobygger og Årets Frontløber. Herefter stemmer danskerne på deres favorit, og der findes tre vindere ud fra danskernes stemmer.
Hædersprisen, Årets Dyreven, vælges mellem de tre vindere. Denne pris vælges af Dyrenes Beskyttelses bestyrelse.
Hædersprisen for Årets Dyreven 2019 går til Inga Stamphøj, Dyrlæge.

Prisen for Årets Helt 2019 går til Inga Stamphøj, Dyrlæge.
Prisen for Årets Brobygger 2019 går til Hammel Neurocenter.
Prisen for Årets Frontløber 2019 går til Naturli’.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse