En solstrålehistorie på en meget våd lørdag

20-11-2019 15:00, af Leif Richardt

Om en Schæferhund fra Schæferhundeklubben For Danmark Kreds 21 Djursland

Copyright Ridehesten.com

 

Lørdag midt på dagen d. 2. november møder et par uventede gæster op på træningspladsen i Mesballe.

Deres budskab var noget vi alle frygter. Deres hund var stukket af under en luftetur 2 døgn tidligere, efter megen søgning og kalden i de mange timer, uden held, møder de så op hos os og spørger om vi har set deres hund. Det havde vi så desværre ikke, men vores revisor, Tove Grove Rasmussen tilbyder at tage sin 8 år gamle schæfertæve Lexi og gøre et forsøg på at spore sig frem til den bortløbne hund, 4 år gamle Nova.

Ejerne finder noget med mest mulig duft af Nova, giver det til Tove og Lexi på det sted Nova var stukket af fra. Det blev ikke den mest fremkommelige tur Lexi tog dem med på. Det var langt fra og meget ældre end de spor Lexi og Tove normalt går.

Efter hegn, buskads og ca. en halv time time senere har Lexi ført dem ned på en eng, tæt på en å, i vand hvor selv de mest sejlivede gummistøvler måtte give op. Men Lexi ville ikke give op, hun havde en klar fornemmelse af at færten fra Novas tæppe også var på engen.

Lexi førte dem hen til kanten af engen, en bevokset skrænt, som ingen normale individer ville begive sig ud på. Nu var Nova så tilsyneladende ikke normal, for der var hun, viklet 100% ind i buskadset med ben strittende ud til alle sider uden kontakt med fastlandet. Nogle få grynt var svaret fra familiens kalden.

Trods det at ejerne flere gange tidligere i deres søgen havde været tæt forbi samme skrænt, var det ikke lykkedes at høre Novas forsøg på at svare deres kalden. Hun må have været dybt ulykkelig over at høre hendes navn fra dem hun elskede over alt andet, for så at høre kaldene igen blive svagere og svagere.

Nu kunne Lexi og Tove så komme helt tæt på og både se og høre Nova.  At få hende fri af det, der havde låst hende fast i 48 timer var heldigvis ikke svært og så var de alle samlet igen, jubiiii.

Tilbage på pladsen kommer Tove med denne fantastiske oplevelse som kun kan give våde øjne og endnu en grund til at schæferhunden er vores foretrukne hunderace. Vi læser ofte om hvilke fantastiske bedrifter Schæferhunden er i stand til at løse. Denne oplevelse fra Mesballe var helt tæt på og en helt ubeskrivelig dejlig oplevelse, ikke mindst for Tove og Lexi og Ea, Bastian, Kent, Ninna og Nova.

Vi kan nok alle forestille sig hvordan Nova har kæmpet i mange timer for at komme fri, sikkert ikke sovet, total udmattet, ude af stand til at forstå, hvorfor hendes navn blev kaldt, men intet skete, har slåsset videre med alle fire ben uden at det hjalp. Trods dette så var hun rimelig frisk og uden mén, da hun kom fri.

Lexi tror jeg ikke helt har forstået hvor stor en ting hun gjorde den dag. "Bare Tove er glad og tilfreds med mig"

Læs også

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Dramatisk eftersøgning af hunden Dolph

18-11-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.

Max har fået et godt liv

28-03-2019 08:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhunden Max var i utrolig dårlig forfatning, da han kom til Dyrenes Beskyttelse. Nu har han fået nye ejere og et godt liv

Efterlyser schæferhvalps ejer

27-10-2020 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Østjyllands Politi leder efter ejerne af en schæferhvalp 

Dagens Læserfoto: Schæfer i sneen

13-12-2020 07:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

En schæfer er en fremragende sporhund, men nogle gange har den altså også bare brug for at tage en slapper også selvom underlaget er en smule køligt. Billedet er taget af Frederikke Hochreuter

Gilpa

Flot flot holdindsats af Danmark

02-10-2022 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund,  Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen

Mesterskabets store dag

06-10-2018 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Verdensmesterskabet for schæferhunde går nu ind i den afgørende fase. Lørdag er dagen, hvor meget bliver afgjort og hvor Schæferhundeklubben også fejrer 100 års jubilæum

Benny Boesen: En ring sluttes

30-09-2022 13:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence

Tjekkisk sejr i IPO i Randers

08-10-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet