Lørdag midt på dagen d. 2. november møder et par uventede gæster op på træningspladsen i Mesballe.
Deres budskab var noget vi alle frygter. Deres hund var stukket af under en luftetur 2 døgn tidligere, efter megen søgning og kalden i de mange timer, uden held, møder de så op hos os og spørger om vi har set deres hund. Det havde vi så desværre ikke, men vores revisor, Tove Grove Rasmussen tilbyder at tage sin 8 år gamle schæfertæve Lexi og gøre et forsøg på at spore sig frem til den bortløbne hund, 4 år gamle Nova.
Ejerne finder noget med mest mulig duft af Nova, giver det til Tove og Lexi på det sted Nova var stukket af fra. Det blev ikke den mest fremkommelige tur Lexi tog dem med på. Det var langt fra og meget ældre end de spor Lexi og Tove normalt går.
Efter hegn, buskads og ca. en halv time time senere har Lexi ført dem ned på en eng, tæt på en å, i vand hvor selv de mest sejlivede gummistøvler måtte give op. Men Lexi ville ikke give op, hun havde en klar fornemmelse af at færten fra Novas tæppe også var på engen.
Lexi førte dem hen til kanten af engen, en bevokset skrænt, som ingen normale individer ville begive sig ud på. Nu var Nova så tilsyneladende ikke normal, for der var hun, viklet 100% ind i buskadset med ben strittende ud til alle sider uden kontakt med fastlandet. Nogle få grynt var svaret fra familiens kalden.
Trods det at ejerne flere gange tidligere i deres søgen havde været tæt forbi samme skrænt, var det ikke lykkedes at høre Novas forsøg på at svare deres kalden. Hun må have været dybt ulykkelig over at høre hendes navn fra dem hun elskede over alt andet, for så at høre kaldene igen blive svagere og svagere.
Nu kunne Lexi og Tove så komme helt tæt på og både se og høre Nova. At få hende fri af det, der havde låst hende fast i 48 timer var heldigvis ikke svært og så var de alle samlet igen, jubiiii.
Tilbage på pladsen kommer Tove med denne fantastiske oplevelse som kun kan give våde øjne og endnu en grund til at schæferhunden er vores foretrukne hunderace. Vi læser ofte om hvilke fantastiske bedrifter Schæferhunden er i stand til at løse. Denne oplevelse fra Mesballe var helt tæt på og en helt ubeskrivelig dejlig oplevelse, ikke mindst for Tove og Lexi og Ea, Bastian, Kent, Ninna og Nova.
Vi kan nok alle forestille sig hvordan Nova har kæmpet i mange timer for at komme fri, sikkert ikke sovet, total udmattet, ude af stand til at forstå, hvorfor hendes navn blev kaldt, men intet skete, har slåsset videre med alle fire ben uden at det hjalp. Trods dette så var hun rimelig frisk og uden mén, da hun kom fri.
Lexi tror jeg ikke helt har forstået hvor stor en ting hun gjorde den dag. "Bare Tove er glad og tilfreds med mig"
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Major og Champ er nu begge tilbage hos Joe Biden i Det Hvide Hus. De to hunde blev sendt hjem til Delaware tidligere på måneden
En 55-årig kvinde er blevet sigtet for overtrædelse af dyrværnslovgivningen, efter politiet torsdag fandt en tynd schæferhund i hendes hjem
Dyrenes Beskyttelse på Fyn søger netop nu nyt hjem til schæfer, der stod lænket udenfor i en måned
I weekenden var der DM for schæferhunde i Randers. Vi har modtaget denne lille reportage fra Randi Salzwedell
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
En schæfer er en fremragende sporhund, men nogle gange har den altså også bare brug for at tage en slapper også selvom underlaget er en smule køligt. Billedet er taget af Frederikke Hochreuter
For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.