Alle familiedyr skal have et trygt liv i et godt hjem. Det er Agria Dyreforsikring og Dyreværnet enige om. Dyreværnets primære formål er at redde hunde og andre kæledyr i nød og skaffe dem nye trygge hjem. Det formål harmonerer med Agria Dyreforsikrings mission om at skabe tryghed for dyr og mennesker ved at sikre, at dyrene modtager den nødvendige behandling, når de bliver syge eller kommer til skade.
Rikke Christensen-Lee, direktør hos Dyreværnet, ser mange muligheder i det nye samarbejde:
– Vi arbejder for dyrenes bedste i alle henseender. Alle dyr fortjener et trygt hjem, hvor ejerne tager sig af dyret, som man bør. I vores optik er det afgørende, at tilskadekomne dyr får hurtig og korrekt behandling. Derfor vil vi gerne informere vores medlemmer om fordelene ved en sygeforsikring til hunden og andre familiedyr, og vi er glade for, at vi nu kan tilbyde forsikringer med rabat til vores medlemmer.
Win win
Samarbejdet indebærer blandt andet, at Agria Dyreforsikring yder Dyreværnet økonomisk støtte, hvilket medfører, at den driftige forening kan redde endnu flere misrøgtede snuder. Nye dyreejere, der adopterer et kæledyr fra Dyreværnet, har desuden mulighed for at opnå rabat ved tegning af dyreforsikring hos Agria. Den nye adoptivfamilie kan også vælge at donere rabatten direkte til Dyreværnet, så der tilfalder endnu flere midler til de hunde, katte og smådyr, der har behov for kærlig omsorg og pleje. Dermed optimeres den fælles indsats, hvor Dyreværnet sikrer omplacerede dyrs velfærd, mens Agria efterfølgende bidrager til tryghed hos den nye familie.
Tine Antvorskov er direktør hos Agria Dyreforsikring. Hun er også tilfreds med det nye samarbejde:
– Dyreværnet udfører et flot arbejde med at finde ansvarsfulde og kærlige hjem til hunde og andre kæledyr i nød. Vi er ligesom Dyreværnet optaget af, at ingen kæledyr i Danmark lider. Samarbejdet med Dyreværnet betyder forhåbentligt, at endnu flere hjemløse dyr i Danmark får nye hjem.
Mange dyreejere kender ikke konsekvensen ved ikke at forsikre sit kæledyr. Agria Dyreforsikrings seneste undersøgelse af markedet for dyreforsikringer viser, at dette ofte medfører en aflivning.
21% af de adspurgte hundeejere uden sygeforsikring svarer således, at de må se sig nødsaget til at aflive deres hund, hvis regningen fra dyrlægen kommer op på 5.000-7.500 kr., mens 34% af katteejerne uden sygeforsikring mener, at udsigten til en høj dyrlægeregning betyder aflivning. For hesteejere ligger tallet på 17%.
Det nye samarbejde mellem Agria Dyreforsikring og Dyreværnet blev officielt indledt fredag den 11. januar.
Dyreværnet har skrevet en af disse nyheder, der skærer langt ind i hjertet. Heldigvis ser den ud til at ende godt
Dyreværnet melder sig nu i koret blandt gode organisationer, som vil os og dyrene det godt i julen. Her er ti gode råd til en sikker jul for dyrene
Både hos Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er der glæde over, at der er afsat penge i finansloven til at etablere dyreværnsenheder i politiet
December er typisk en måned, hvor Agria Dyreforsikring ser mange skader på kæledyr. Disse skader og sygdomme kunne være undgået, hvis ejerne var mere opmærksomme på julens faldgruber. Hunde- og katteejere kan med fordel notere sig disse farer, så det ikke er deres kæledyr, som får julen ødelagt.
De kommende uger kan danske kæledyrsejere indstille deres kæledyr til at blive Danmarks Dyrehelt 2018. Agria Dyreforsikring kårer for fjerde år i træk hunde, heste, katte, kaniner og alle andre kæledyr, som har gjort noget ekstraordinært for deres ejer. Dyreelsker og tv-vært, Puk Elgård, hjælper med at udpege vinderen
Lørdag den 30. september fylder Sonja Karaoglan 50 år. Det markeres med en reception fredag den 29. september hos Agria Dyreforsikring i Solrød Strand
Så er det igen tid til at quizze lidt
Var du i Fredericia i weekenden, eller vil du bare gerne se, hvordan det så ud, så er billederne nu online
At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA
Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Den kendte realitydeltager og tidligere oddsetpige Janni Ree udstillede sin nye mops, Cobra, på udstillingen i Fredericia søndag
I denne uge dumper det nye nummer af HUNDEN ned i postkasserne, og der er masser af godt læsestof at fordybe sig i
Langt de fleste hundeejere, skelner ikke imellem om deres hund er en hvalp eller junior hund, hvilket kan resultere i, at knogler og muskler ikke udvikles korrekt
Kortere eller længere perioder med manglende appetit hos hunden er noget mange hundeejere oplever i løbet af hundens liv. Nogle gange er det forbigående og ganske harmløst, andre gange er det udtryk for sygdom. Hvad skal du så holde øje med, når din hund ikke vil spise sin mad?