– Det er fantastisk! Åhh jeg er bare så glad, udbryder Camilla Strüwing med glædestårer i øjnene, mens hun krammer sin smukke røde irske setter, Remorker Something To Talk About, der netop har vundet Best In Show (BIS) til Dansk Kennel Klubs Internationale udstilling på Bornholm.
Den kyndige danske all round dommer Birte Scheel havde fået æren af at dømme søndagens BIS, og hun valgte fire danske hunde til de eftertragtede podiepladser. Men det blev den strålende irske setter, som vandt sin allerførste BIS-titel i dag.
– Det er første gang, at vi vinder BIS! Jeg er så lykkelig. Det betyder alt! fortæller Camilla Strüwing til hunden.dk.
Den 22 måneder gamle hanhund Remorker Something To Talk About, i daglig tale Jay-Z, har klaret sig rigtig godt i udstillingsregi det sidste stykke tid, og på Bornholm løb hunden helt til tops.
Mor, datter og irsk setter
Til daglig driver Camilla Strüwing kennel Chikadee sammen med sin mor, Nana Strüwing, hvor de opdrætter deres favoritrace: irsk setter.
De har udstillet på Bornholm i mange år, men det er første gang, at familieforetagendet vinder den prestigefyldte titel som Best In Show. Og med en rekordstor DKK international dobbelt-udstilling er det også en kæmpe bedrift at vinde BIS.
Den dejlige irske setter Jay-C ser da også ud til at nyde alt opmærksomheden på vinderpodiet, hvor hele familien og fans ivrigt knipser løs på kameraerne. Dette specielle moment skal foreviges.
– Jay-Z er skøn hund! Han er så godmodig og rolig, og han hviler meget i sig selv, siger Camilla Strüwing, mens hun hjerteligt krammer sin mor.
Dette års udstilling på Bornholm vil altid blive husket i Kennel Chikadee.
Husk at du kan se ALLE billederne fra udstillingen senere på ugen på hunden.dk
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin.
Der er masser at opleve på hundeudstillingen i Fredericia denne søndag. Så kom endelig indenfor
Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer. Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse