Martin Sciuto er biolog hos KSL Consulting, der forsker i flåter. Han er også brugt i BT’s historie om engflåten. Han mener dog, at avisens vinkel er skåret lidt skarpt. Derfor bringer vi her hans syn på, hvorvidt man som hundeejer bør være bekymret over den nye flåt, som måske er kommet til den danske natur.
Han starter med at slå fast, at der ikke er nogen grund til panik.
De engflåter, der blev fundet sidste efterår blev fundet på en guldsjakal, som ved et uheld var blevet skudt af en jæger. Sjakalen kom sandsynligvis fra syd for grænsen, og kan have haft flåterne med sig her fra. Endnu er der ikke fundet en eneste engflåt i naturen i Danmark.
– Men det betyder selvfølgelig ikke, at den ikke kan være her. Flåten er de sidste 15 år langsomt rykket nordpå, og den findes i naturen så tæt på som i den nordlige del af Tyskland, fortæller han.
For 7 år siden var Martin Sciuto med i et forskningsprojekt, hvor der blev taget flåter fra 250 hunde i Danmark. Her fandt man udelukkende skovflåter.
Hvis engflåten beslutter sig for at krydse den dansk/tyske grænse og har held til at forcere grænsevagterne, så mener Martin Sciuto, at man selvfølgelig skal være påpasselig, men stadigvæk vil der ikke være grund til panik.
– Det betyder jo, at dyrlæger skal til at være opmærksomme på en sygdom, der tidligere kun blev fundet ved hunde, som havde været på ferie i udlandet. Men som hundeejer skal man blot beskytte sin hund med et helt almindeligt flåtmiddel, og ellers er det i øvrigt altid en god idé regelmæssigt tjekke sin hund efter for flåter. Engflåten kræver ikke nogen særlig indsats i forhold til almindelige skovflåter, siger han.
Engflåten kan være bærer af parasitten Babesia canis, som kan forårsage sygdommen Piroplasmose eller ”hundemalaria”, som den også kaldes. Det er en sygdom, der kan være dødelig for hunden, hvis den ikke behandles i tide.
– Flåten skal normalt have siddet ret længe, før den overfører parasitten. Faktisk kan der gå op til et par døgn, så hvis man fjerner flåten indenfor et døgns tid, så skulle der heller ikke være nogen farer, fastslår Martin Sciuto.
Flåten er nem at kende, idet den er lidt større end en almindelig skovflåt, og så har den et ornamenteret rygskjold, mens en skovflåt er helt sort. Finder man en sådan flåt, vil KSL Consulting meget gerne høre om det.
– Som forsker kunne man jo godt sige, at det var en ret flot flåt, lyder det fra Martin Sciuto.
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter
Foråret betyder flere flåter i naturen og dermed øget risiko for flåtbårne sygdomme hos hunde. Heldigvis findes der flere måder at beskytte din hund på
Foråret bringer lysere dage og flere udendørs eventyr for din hund. Men årstiden rummer også risici som flåter, giftige planter og hugorme.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.