Stor hundegruppe lukket af Facebook

05-08-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

19. juli fik Tenna Nielsen en besked fra Facebook om, at hendes gruppe om hunde var blevet lukket, da den ikke levede op til Facebooks fællesskabsregler. Tenna har endnu ikke fået anden forklaring

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Tilbage i 2012 fik Tenna Nielsen en god ide. Hun ville starte en gruppe på Facebook, hvor hun kunne samle sine hvalpekøbere, så de kunne udveksle billeder og gode råd. Hurtigt oplevede hun dog, at der kom mange flere til gruppen end bare hendes hvalpekøbere. Gruppen rundede de 1000 medlemmer, og Tenna valgte derfor at ændre gruppen til at fællesskab for alle, der interesserede sig for hunde. Gruppen, der hed Kommende Hvalpe (Dog Talk), voksede sig støt og roligt til at have over 15000 medlemmer.

19. juli fik Tenna en notifikation fra Facebook. Den populære hundegruppe overtrådte ifølge det sociale medie dets fællesskabsregler. Noget som Tenna Nielsen ikke forstår.

– Jeg synes forløbet med Facebook har været under al kritik, da jeg efter bedste evne har forsøgt at overholde Facebooks Fællesskabsregler. Det i sig selv har faktisk været noget af en udfordring, da der bliver lavet ændringer i tide og utide. Jeg ved ikke præcis hvad der var årsagen til netop min gruppes lukning, men jeg har lavet utrolig meget research på de Fællesskabsregler, både før og efter lukningen, så jeg har et par bud på det, men det vil kun være gisninger, så længe Facebook ikke reagerer på henvendelser, fortæller Tenna Nielsen til hunden.dk.

 

Flere i samme situation
Tennas gruppe er ikke den eneste kæledyrsgruppe, Facebook har valgt at lukke på det seneste. Ifølge en artikel på dr.dk er gruppen Os der elsker katte med 25000 medlemmer også blevet lukket. Tenna Nielsen har efter lukningen af hundegruppen forsøgt at danne sig et overblik over lukkede kæledyrsgrupper, og hun har fået kontakt med flere administratorer, der har haft samme oplevelse som hende.

At en gruppe på Facebook bliver lukket, kan opfattes som en rimelig ligegyldig begivenhed, men når en gruppe har over 15000 medlemmer, som bruger hinanden til at dele erfaringer og gode råd om det at have hund. Så er det meget problematisk.

– Jeg var ked af jeg ikke kunne få informationen om deaktiveringen ud til medlemmerne. De havde jo ret til at vide, hvad der skete. Medlemmerne får nemlig ingenting at vide, gruppen er bare pludselig væk, og de kan jo fejlagtigt tro, at de er blokeret fra gruppen af mig. Jeg kunne selvfølgelig sende en privatbesked til samtlige 15.705 medlemmer, som gruppen talte, da den blev deaktiveret, men så ved jeg også godt, at jeg højst sandsynligt ryger i karantæne med min profil for spam, fortæller hun.

Copyright Ridehesten.com
Sådan så notifikationen fra Facebook ud. Screendump

 

Forvirrende regler
Hun erkender, at der nogle gange var hvalpe til salg i gruppen, og det kan være grunden til, gruppen er lukket, men gruppens primære prioritet var at give rådgivning og vejledning.

– Problemet er, at Facebook hele tiden ændrer deres regler, så det er svært at følge med. Reglerne ang. salg af dyr, er først kommet til i forbindelse med Marketplace. Og så er det blevet ændret et utal af gange. For nogen tid siden, galt det også dyreartikler. Jeg tænkte på dengang, at det ville gå enormt ud over webshops og dyrlæger, siger hun.

Copyright Ridehesten.com
Her er reglerne for køb og salg af levende dyr. Til højre ses den oprindelige indstilling for Tennas gruppe. Screendump

I Facebooks regler fremgår det, at salg af dyr ikke er tilladt på Marketplace, og i køb- og salgsgrupper, men at det er ok at oprette et opslag i nyheder eller en annonce for salg af dyr.

Dette kan tolkes som om, at det er lovligt i andre end køb- og salgsgrupper at sælge dyr, hvis man opretter det i nyheder eller laver en annonce, og derfor ville det også være lovligt i Tennas gruppe.

Copyright Ridehesten.com
Sådan så Facebooks vurdering af Tennas gruppe ud, inden gruppen blev lukket. Screendump

Der er bare et problem.

– Facebook har på det seneste rettet i en masse grupper, så de automatisk er blevet til køb- og salgsgrupper. Det har de også gjort med min gruppe, som ellers var indstillet til at være en supportgruppe, fortæller Tenna Nielsen.

Copyright Ridehesten.com
Det er ikke Tenna selv, der har ændret gruppen fra support til generel. Screendump

 

 

Læs også

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Sjovt opslag fra Amin Jensen

15-04-2023 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amin Jensen har lavet et ret underholdende opslag på Facebook

Kinesere dømt for salg af giftigt hundekød

18-05-2014 09:17, af Tine Luther
Elleve medlemmer af en bande i Kina er blevet idømt fængselstraf for at sælge giftigt hundekød. Hundene blev dræbt med armbrøster.

Facebook konkurrence!

28-03-2011 09:53, af Anne Kristine Tollestrup
Del hunden.dk’s facebook gruppe med dine venner og vind et Baggy Legedyr.

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Angreb på praktiserende dyrlæger

15-05-2014 09:59, af Tine Luther
En gruppe har planlagt demonstration mod Næstved Dyrehospital lørdag den 17. maj, fordi hospitalet hjælper politi og myndigheder med at aflive forbudte hunde. Den Danske Dyrlægeforening finder, at en sådan demonstration er urimelig, da dyrehospitalet blot udfører et arbejde, som det er pålagt.

Mere eller mindre skøre regler

12-12-2011 14:16, af Tine Luther
Verden over findes der mange regler om det at have hund. Nogle regler er ganske relevante, mens andre er ret mærkelige – i hvert fald set med danske øjne. Se her nogle eksempler – lige fra regler om kurser før anskaffelse af hund til forbud af spiritusudskænkning til hunde.

Norwegian inviterer kortnæsede hunde indenfor igen

31-05-2018 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At Norwegian havde et forbud mod at tage hunde med korte snuder med på afgange, kan ikke have nået at genere ret mange. Mandag blev forbuddet indført. Torsdag blev forbuddet droppet igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet