BLOG: Min travle december

04-01-2019 15:00, af Cecilie Krarup

Den travle december er nu ovre og sikke mange nye ting der er sket

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Jeg har i december måned gravet mit hoved ned i bøger og faglig viden, da jeg har skrevet SRP (den største opgave i 3.g) i gymnasiet. En opgave sammensat af to fag, med valgfrit overemne, og hvad vælger man mon at skrive om som et rigtigt hundemenneske? Hundefoder selvfølgelig. En meget spændende ting at skrive om og fordybe sig omkring. Noget jeg helt klart også kan bruge ud i fremtiden. Et emne som man aldrig kan udtømme for ny viden. 

Midt I min SRP, fløj vi endelig til Belgien for at hente vores nye hund. En ting jeg har ventet længe på og som jeg har glædet mig så meget til. 

Mayzie er en Field Spaniel, hun er nu 12 uger gammel og det er nu ved at være en måned siden, at vi hentede hende i Belgien. 

Det var en underlig følelse, at skulle flyve ned og hente sin hund. Heldigvis har jeg været omringet af rigtig mange dygtige opdrættere, som har hjulpet mig til at finde den helt perfekte hund - for det er hun virkelig. 

Flyveturen hjem gik bedre end forventet. Hun snork sov, det var nok alle de sanseindtryk hun havde fået i løbet af dagen. 

Field Spaniel er en jagthund, som tilhører FCI gruppe 8 - de apporterende jagthunde. Derfor vil jeg både træne Mayzie til udstillinger, men også til jagt herunder apportering. Hun er en del af familien og nyder, at vi ligger sammen i sengen om natten. 

Luna har også taget godt imod Mayzie. Det fungerer så godt imellem de to, bedre end jeg nogensinde havde drømt om. De ligger ofte sammen og sover, leger og driller hinanden som man jo skal som søskende. 

Jeg glæder mig til vores nye eventyr sammen. Alleredet på lørdag deltager vi for første gang til lydighedstræning i Kleiner Münsterlander klubben, hvilket jeg glæder mig helt vildt til. 

Der er mange spændende ting i vente i fremtiden, som jeg glæder mig til, at dele med jer. 

Info

Cecilie Krarup
18 år
Går i 3.G på Hillerød Handelsgymnasium
Tidligere juniorhandler
Har blogget for hunden.dk i halvandet år

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

Undgå separationsangst: Forbered din hund på hverdag efter ferien

29-07-2025 07:08, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

DKK: Et stærkt fællesskab for hundeelskere

30-07-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.